Budapešť je zaujímavou víkendovou destináciou pre všetkých. Na svoje si tu prídu rodiny s deťmi, partia kamošov či zaľúbené dvojice. A ak sa niekto vyberie sám, nudiť sa určite nebude.
My sme si tak naplánovali jeden víkend, zarezervovali ubytovanie priamo v centre pár týždňov vopred a možno aj kvôli skoršiemu odchodu z Bratislavy sme sa vyhli zápcham. A možno by ani neboli, ale chceli sme toho vidieť čo najviac. Ubytovanie sme si kupovali cez booking.com.
Židovská štvrť
V piatok sme sa stihli prejsť židovskou časťou, ktorú ohraničujú ulice Erzsebét, Rákoczi, Károly a Andrássy. Vedeli ste, že pred druhou svetovou vojnou tvorili Židia až tretinu obyvateľstva hlavného mesta (cca 200,000)? Aj preto sa niekedy Budapešť nazývala Judapešťou a v tom období tu bolo až 125 synagóg.
Ak chcete stihnúť druhú najväčšiu synagógu na svete (hneď po tej v New Yorku), radšej si overte otváracie hodiny. My sme ju, bohužiaľ, nestihli, prišli sme dvadsať minút po osemnástej. Ale aj zvonku sa dalo obdivovať architektonické prevedenie v podobe dvoch štíhlych veží zakončených cibuľovými kupolami. No a atmosféra uličiek stálo za to. Určite nakuknite do baru Szimpla na Kazinczy utca 14. Aj keby ste si tam neposedeli, prejdite si vnútro tohto ruinového baru a vyjdite aj na poschodie, tá pestrosť vás dostane…
Nasledujúci deň sme si prešli hlavné pamiatky. Výhodou je, že sa dá všetko prejsť pešo, ale aj metrom sa dostanete do cieľa a nič vám neujde.
Ak máte radi atmosféru trhu, zastavte sa na Vamhaz korut 1-3. V sobotu je otvorený až do 15 a okrem zeleniny, ovocia a voňavých klobások si môžete na poschodí pochutnať na nejakej maďarskej špecialite.
Citadela
Hneď vedľa trhu sa nachádza most Szabadság híd, ktorý vás zavedie rovno na Citadellu. Tu sa nachádza aj Socha Slobody, postavená komunistami a je jednou z mála sôch, ktorá z čias socializmu nebola odstránená. Výhľad stojí za to, pretože uvidíte hrad či Dunaj aj s mostami. Ak sa odtiaľto vyberiete k Budínskemu hradu, určite neminiete sochu sv. Gellérta, podľa ktorej je celý kopec pomenovaný.
Budínsky hrad
K Budínskemu hradu si môžete vyšľapať alebo využiť lanovku. Ak sa rozhodnete ušetriť si sily na ďalšie pamiatky, skúste si vyhľadať predajcov zájazdov, ktorí tam všade stoja a nemusíte vystáť rad na lístky. Prejdite si celú hradnú štvrť a zastavte sa pri Rybárskej bašte, aj tento výhľad vás chytí za srdce.
Lanchíd
Cez Lanchíd (Reťazový most) sa dostanete späť do Pešti. Našou ďalšou zastávkou bola Bazilika sv. Štefana. Je to najväčši kostol v Budapešti a jeho výstvaba trvala viac ako 40 rokov. Nachádza sa tu aj mumifikovaná pravá ruka sv. Štefana. No a ak vám nestačil výhľad zo Citadelly či z Budínskeho hradu, vyjdite si ešte 146 schodov veže baziliky. Zaujímavosťou je, že bazilika je rovnako vysoká ako parlament, čo symbolizuje rovnoprávnosť štátu aj cirkvi.
Smer Námestie Hrdinov
Potom sme sa vybrali cez Andrássyho ulicu smerom k Námestiu Hrdinov. Na tomto vyše dvojkilometrovom bulvári sa nachádza budova Opery, Dom Teroru, ako spomienka na časy socializmu či luxusné obchody.
Hosok tere, teda Námestie Hrdinov, je jedným z najvýznamnejších námestí a v jeho strede sa nachádza Pamätník Milénia s 36 metrov vysokou sochou archanjela Gabriela. Pod ňou je socha Arpáda a siedmich náčelníkov uhorských kmeňov. Dookola sa potom nachádzajú ďalšie sochy významných osobností z maďarských dejín. Námestie obklopujú z oboch strán historické budovy – Múzeum krásneho umenia a Hala umení.
Za námestím je krásny park Városliget. Dá sa tu piknikovať, prejsť sa alebo dokonca navštíviť zábavný park Vidámpark, hneď oproti Szécheniho termálnym kúpeľom.
Parlament
Víkend sme zakončili návštevou parlamentu (Kossuth tér 1-3). Komentovanú prehliadku si môžete prejsť v maďarčine, ruštine, nemčine, taliančine, francúzštine, španielčine a angličtine a trvá približne 40 minút. Samotná budova parlamentu je jednou z najkrajších a najstarších budov parlamentov na celom svete. Odporúčam kúpiť si lístky na presný čas dopredu cez internet.
A keď už budete pri Parlamente, prejdite sa po nábreží Dunaja a všimnite si súsošie Topánky na Dunaji, venované pamiatke Židov, ktorí tu boli zastrelení počas druhej svetovej vojny.
Niečo sladké na záver
Výlet sme zakončili návštevou cukrárne Marangona. Hoci sa nachádza mimo centra, oplatilo sa nám posilniť sa pred cestou späť.
Verím, že aj Vás Budapešť dostala svojou históriou, krásnymi uličkami či priateľskou atmosférou barov. A ak máte nejaké ďalšie tipy, čo sa dá stihnúť cez víkend a oplatí sa určite vidieť, kľudne nám napíšte do komentov nižšie.